Spis narciarzy
2017/2018

Spis narciarzy
2017/2018

Gdzie Polacy najczęściej jeżdżą na nartach? Na co zwracają uwagę przy wyborze ośrodka wypoczynkowego? [WYNIKI ANKIETY]

Zimowa pogoda nas nie rozpieszcza. Zamiast śniegu i mrozu częściej mamy typowo jesienną aurę. Nie dziwi więc, że poszukując zimowych doświadczeń coraz chętniej wyjeżdżamy w tym czasie na urlop. Gdzie najlepiej spędzić zimowe ferie? Oczywiście w górach!

Wspólnie z regionem narciarskim Tyrol, który zrzesza między innymi miłośników narciarstwa sprawdziliśmy, gdzie Polacy najchętniej wyjeżdżają zimą i jak spędzają czas podczas zimowych wakacji. W badaniu wzięło udział ponad siedem tysięcy osób – z czego 65 proc. stanowili mężczyźni, a 35 proc. kobiety. Największą grupę, bo aż 31 proc., tworzyły osoby dorosłe w wieku 35-44 lat.

Znaczna większość ankietowanych to zapaleni narciarze. 60 proc. badanych jeździ na nartach od ponad 10 latu, powyżej 6 lat aż 78 proc.! W tej grupie nie trudno znaleźć osoby, które nie wyobrażają sobie nawet jednego roku bez szaleństw na stoku – aż 64 proc. jeździ na nartach przynajmniej kilka razy w ciągu 12 miesięcy. Co ciekawe, rzadko wybierają inne zimowe sporty – tych jeżdżących na przykład na snowboardzie jest zaledwie 6 proc.

Gdzie Polacy najczęściej jeżdżą na nartach?

Odpowiedź w ogóle nie dziwi – w Polsce. Tu zimowe ferie spędza prawie 49 proc. badanych. Jednak prawie ¾ ankietowanych przynajmniej raz w życiu wybrała się na narty zagranicą. Wśród najczęściej wybieranych destynacji, tuż za Polską, uplasowały się więc Austria (19 proc.) i Włochy (17 proc.).

Na wyjazdy najchętniej zabieramy ze sobą oczywiście swoich przyjaciół – tak odpowiedziało 48 proc. badanych. Równie często wyjeżdżamy z partnerem – żonę lub męża wskazało 44 proc. ankietowanych. Trzecią najczęściej pojawiającą się odpowiedzią był wyjazd z dziećmi – przyznało to 31 proc. wyjeżdżających. To szczególnie silna grupa, ponieważ wśród wyjeżdżających na narty aż 60 proc. przyznało, że ma dzieci, z czego aż dla 93 proc. bardzo ważne lub ważne jest, aby ich dzieci także jeździły na nartach.

Co jeszcze jest istotne dla zapalonych narciarzy?

Najbardziej podczas wyjazdu liczy się ośrodek narciarski, w którym się zatrzymują. Aż 57 proc. pytanych zwraca uwagę na liczbę tras, które oferuje ośrodek. Równie ważna jest pogoda – gwarancja śniegu jest istotna dla 46 proc. biorących udział w badaniu, a aż 20 proc. chciałoby, aby oprócz białego puchu, było piękne słońce. Na trzecim miejscu wśród naszych oczekiwań znalazł się brak tłoku na stokach – to istotne dla 42 proc. ankietowanych – a na wysokim czwartym miejscu brak kolejek do wyciągów.

Takie warunki znajdziemy właśnie w Tyrolu, który słynie z niemal 200-letniej historii turystyki. Podczas zimowych ferii do dyspozycji jest ponad 80 ośrodków narciarskich, w których każdy znajdzie coś dla siebie, i ponad 3000 km przepięknie położonych tras narciarskich. Narciarze biegowi także mogą liczyć na moc atrakcji. Do ich dyspozycji jest rozbudowana sieć szlaków o łącznej długości ponad 4000 kilometrów. Tyrol jest obecnie jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla miłośników turystyki i sportów zimowych.

Dane: Badanie CAWI, realizacja w dn. 04.12.2017 - 20.01.2018, ankieta emitowana była na serwisach z grupy Gazeta.pl N = 7244, Opracowanie Agora SA